Förstatliga apoteken

1 mars, 2017
Av

För nästan 10 år sedan hände något hemskt i Sveriges historia. Vad nu detta hemska var kan man undra, och jag kommer avslöja vilken det är snart. Denna katastrofala reform som genomfördes av Sveriges dåvarande regering som har skapat en helt ny bransch företag där riskkapitalister kan gå in och tillfredsställa sina eviga tillväxtbehov på folkets lidande!

 Vilken kan denna bransch vara? Jo, Apoteksbranschen. Avmonopoliseringen av apoteken var bara en av flera saker som borgarna gjorde under deras senaste regeringsår som inte gynnade folkhälsan överhuvudtaget utan snarare har haft motsatt effekt.

Inget apotek på landet men vägg i vägg i stan?

Inget apotek på landet men vägg i vägg i stan?

Har du prövat att gå in på ett apotek idag? Det har du såklart gjort. Om man är observant kan man se att en stor del av de produkter som säljs på apotek idag aldrig hade kunnat tänkas säljas på apotek före avregleringen 2009. Att sälja smink, godis, hudvårdsprodukter och annat skit på ett apotek före 2009 skulle ha varit otänkbart.

Idag däremot är det standard. Även de statliga apotek som finns kvar säljer dessa skräpprodukter. Eftersom det är normen nu att ha ett utbrett sortiment hudvårdsprodukter så har även Apoteket AB det för att kunna konkurrera. Apoteket AB är alltså de apotek under staten som startar upp på orter där apotek inte sägs vara tillräckligt lönsamt att driva enligt riskkapitalister.

Idag kan apotek hålla hudcremé på lager men inte livsviktig medicin, har branschen tappat bort sin ryggrad?

Detta tar mig in på nästa problem: Apotek öppnas inte där de inte syns som tillräckligt lönsamma. Detta gör att om vi inte hade haft kvar de statliga Apoteket AB så skulle det inte finnas några apotek kvar på landsbygden eftersom apotek där säljer mindre än i stan. Detta är en orsak av kapitalismen.

Riskkapitalisterna som nu äger näst intill alla apotek drivs av vinst och letar efter branscher man kan exploatera. När alla apotek var under svenska statens regi var inte vinstintresset det som drev aktörer till att starta apotek. Det som drev staten till att starta apotek då var för att gynna folkhälsan på det platser där det sågs nödvändigt.

Med de avreglerade apotek vi har nu så finns det inga krav på att ha ett visst sortiment läkemedel hela tiden i lager.

Föreställ dig en matbutik, där har de bara de varor som säljer. De varor som säljer under en viss gräns finns inte i butikens sortiment, Eftersom mat blir gammal och behöver slängas om ingen köper den. Denna modell sätter man för att gå med vinst och inte behöva slösa pengar på varor som inte säljs. Denna produkt fungerar bra på flera branscher i Kapitalismen där konsumenten inte dör om den inte får den specifika varan.

Jag är, om man inte har märkt det ännu en stor kritiker av kapitalismen. Men jag tror speciellt inte på att tjäna pengar på att folk mår dåligt.

De privata apoteken idag har inte de läkemedel på lager som inte säljs. Förståeligt, eftersom slängt läkemedel precis som slängd mat är dyrare än såld mat/läkemedel. De som drabbas hårdast av detta är äldre på landsbygden som går och hämtar mer läkemedel några dagar innan eller dagen det tar slut, och till sin förvåning får svaret att den inte finns på lager. Då får den drabbade göra onödiga resor till annat apotek eller vara utan sitt läkemedel tills det kommer in.

Detta skapar onödig belastning på sjukvården. Diabetiker utan insulin är döda inom 12 timmar. Inte bara diabetiker dock som behöver sitt läkemedel. Vore det inte bara lättare med statliga apotek som har alltid ett lager av det som behövs?

Kort efter avregleringen gick ett apoteksbolag i konkurs. Flera blev uppköpta hit och dit och bolagen bytte namn. DocMorris blev Lloyds apotek, Kronans droghandel blev Kronans apotek, Apoteket Hjärtat bytte ägare till ICA. Dessa bolag kan gå i konkurs när som helst p.ga sina höga vinstkrav. Det kan inte ett statligt apotek.

De riskkapitalistiskt ägda apoteksbolagen kan försvinna när som helst och lämna människor utan apotek. Vad försvann egentligen säkerheten någonstans?

Comments are closed.