Color run

16 september, 2015
Av

I fredags var det color run night för första gången här i Stockholm. Med glada människor och mycket färg så blev det en succé. Vi kom dit vid 19:00 och redan få var det massvis med folk som stog och värmde upp vid scenen där de hade uppvärmining. Alla stog och hade jätte kul och det var bra stämning hos alla springare. vid 20:00 så började loppet men för att det inte skulle bli kaos bland loppet så släppte de några springare åt taget så varannan minut kom det ett nytt glatt gäng springandes. Många färger överallt vilket skapade en bra stämmning. när de första kom i mål möts de av mycket jubel och färg. Alla färger kastades på i början och i slutet. Hur många springare exakt vet vi inte men det var nog över tiotusen människor. Scenen var igång hela kvällen med mycket musik och dans och såklart färg. hela upplevelsen var helt otrolig och jag längtar tills nästa gång.

Kommentarer:

  1. Erika - 29 september, 2015 22:16

    Önskar att jag hade sprungit loppet! Om man nu hade sluppit röra på sig… ;)