Nazli ”fearless krigarprinsessan” Suvakci

17 april, 2015
Av

Har ni hört talas om thaiboxningskämpen som lokala tidningar skrivit om? En intensiv träning under två års tid har tagit henne till junior VM i Italien.image4

Jag pratar om Nazli ”fearless krigarprinsessan” Suvakci, en av Södertörns friskolas elever. Den 12-åriga Nazli har tagit sig till junior VM i Rom. Sporten går ut på att man får sparka och slåss med händerna, knäna och armbågarna. Det är en hård sport och det gäller att få in alla slag rätt.

Hon tränar i Sweden top team med eliterna i klubben. Bladet fick chansen att intervjua henne.

- Hur många matcher har du kört, och hur många vinster har du?

- Tre matcher och tre vinster.

Många som tävlar inom thaiboxning är medvetna om hennes skicklighet och snabbhet, det har skrämt många deltagare när de har sett hur hon fajtas i rinken. Hennes hårdhet har lett till att de har avstått från att möta henne.

- Har du några andra i din familj som har sportat eller sportar?

- Ja, min pappa. Han var Svensk mästare, Nordisk mästare och Europeisk mästare i taekwondo.

- Hur känns det att få tävla i VM?

- Det känns jättebra!

- Vad betyder thaiboxning för dig?

- Allt.

Spänningen stiger! En person som har kommit så långt under en sådan kort tid, blivit bäst i sin klubb, vunnit alla matcher som hon har deltagit i och tagit sig ända till Junior VM i Italien är redan värd GULD. Vi önskar henne all lycka.

Kommentarer:

  1. Inez - 20 april, 2015 20:58

    Jättebra! Lycka till Nazli!!