Sydafrika – Kapstaden

10 februari, 2015
Av

Sydafrika, Afrikas sydligaste land, har faktiskt inte bara en utan tre huvudstäder, Pretoria, Bloemfontein, och Kapstaden (eng. Cape Town). Dock är Sydafrikas största stad, Johannesburg, med 4,4 miljoner invånare, inte en av dessa tre. Kapstaden har 3,7 miljoner invånare av hela Sydafrikas 52 miljoner.  I Kapstaden finns många sevärdheter.

Kapudden (eng. Cape Point) är en av Kaphalvöns uddar, den andra är Godahoppsudden (eng. Cape of good hope). Där möts Atlanten och Indiska oceanen.

I Kapstaden ligger Taffelberget (eng. Table Mountain), ett berg som är helt platt! Det går att åka upp dit via lift. Uppe på berget kan man stöta på små hamster-liknande djur som heter klippdassar, hyraxar. Konstigt nog är klippdassen närmare besläktad med elefanten än gnagare!

Från Kapstaden kan man åka ut med båt till Robben Island. Där fängslades politiska fångar, bland andra Nelson Mandela, Sydafrikas före detta president. Han satt inne i tjugosju år, den största delen på Robben Island. En före detta fånge ger turister en guidad tur på ön.

Kirstenbosch är en botanisk trädgård som ligger i Kapstaden. Där kan man se märkliga träd och andra spännande växter.

Man skulle kunna tro att pingviner bara lever i kalla klimat, men det finns faktiskt Sydafrikanska pingviner som lever på stränder, de är vanliga i djurparker.

Kommentarer:

  1. Kerstin - 10 februari, 2015 15:39

    Vill verkligen åka dit! :)