Sommarläsning med Bladet

18 juli, 2014
Av

Sex veckor in på ledigheten börjar sommarlovet sjunka in, kanske har du redan checkat av allt på ”att-göra-listan” och lider av tristess. Eller söker du bara lite skön sommarläsning? Nu startar nämligen Bladets novellsommar, där de flesta bidrag ur tävlingen publiceras.

På skolavslutningen presenterades vinnarna i Bladets novelltävling, av  juryn bestående av Susanna och Anna-Maria (svensklärare i åttan) samt Gun (biträdande rektor). Sju bidrag skickades in, varav sex stycken kommer publiceras löpande under sommaren. Segraren i tävlingen var Inez Sigvardson med novellen ”Psykologen” och hon vann en elektronisk anteckningsplatta. På andra plats kom Olivia Nordh med ”Garderoben” och trea blev Martin Isakssons ”En människas öde”.

Här är alla bidrag utan inbördes ordning:

1. ”Bara en meningslös dröm” – Tova Loreenator Melin
2. ”En människas öde” – Martin Isaksson (kommer ej publiceras)
3. ”Flickan och Juliet: En kort skräckis” – Judith Forsström
4. ”Zombievirus och kärlek” – Alexandra Liedgren
5. ”Garderoben” – Olivia Nordh
6. ”Psykologen” – Inez Sigvardson
7. ”Två eller ingen” – Sabina Jemina

Ett stort tack till juryn, Mikael Tylmad, och alla andra som gjorde tävlingen möjlig. Men kanske mest av allt tackar vi alla deltagare som bidragit med sina fantastiska noveller!

Comments are closed.