In memoriam: Nils Horner

14 mars, 2014
Av

nils hornerNils Horner 1962-2014

På tisdagsmorgonen tystnade en av Sveriges radios mest kända röster. Vid 10-tiden på morgonen skulle Nils Horner göra ett reportage inför presidentvalet i Afghanistan. Två beväpnade män gick då fram mot honom och sköt honom i bakhuvudet. 

Han var en av de bästa korrespondenter. Han kom nära. Nära människorna som katastrofen påverkade. Kvinnan som just fött ett barn i tyfonens Filippinerna. Under 14 år på Sveriges radio rapporterade han hem till lilla Sverige om vad som hände ute i den stora världen. Hans röst gick inte att ta minste på.

Nils har varit där när det händer. Tsunamin 2004, Fukushima 2011 och Usama Bin Ladens död, 2012. Han var där när det hände. Han var påläst, försiktig och nyfiken. Han hade sina kontakter, och visste när han skulle göra vad. 

Vi minns Nils med både glädje och sorg. Glädje för alla de år vi fick dela med honom. Sorg för alla de år det kunde ha blivit framöver.

Nils Horner blev 51 år gammal.

 

Comments are closed.