Vackert men förlöjligat – Walking with dinosaurs

8 januari, 2014
Av

dinoEfter stora framgångar med BBC-serien och globenshowen  ”Walking with dinosaurs” kommer nu en ny familjefilm i 3D med samma namn. Där har Patchi, en hornödla, huvudrollen som kullens minsting. Vi får följa hans uppväxt i skuggan av sin egotrippade och favoriserade storebror och de långa vandringarna mellan norr och söder, vilka är filmens huvudsakliga dilemman. Men där ryms även en söt flicködla, blodtörstande jättar och följeslagaren Alex, en fågel som har berättar- och lärarrollen i detta ”äventyr för hela familjen”.

Sorgligt nog är det svårt att riktigt ”få grepp om” filmen. Den är fantastiskt bra gjord, landskapen och dinosaurierna är en fröjd för ögat, även en intressant film. Dessvärre försvinner den storslagna upplevelsen på grund av en dialog mellan djuren som verkar oäkta, vilket är synd med tanke på all den tid som lagts ner på animeringen. Och själva storyn är rätt färglös i sig och lämnar inga djupa spår. En ytterligare sak är förvirrande, nämligen humorn. I vissa stunder verkar filmen humoristisk eftersom berättaren är av den karaktären (och skämten är riktigt roliga) men i det stora hela känns filmen mer som en ”mysfilm” åt med mer allvarliga hållet. Men den yngre generationen kan säkert glädjas, för intressant fakta i kombination med häftiga dinosaurier brukar inte slå fel.

Men nej, här kunde man tänkt en extra gång.

Filmen får 2 av 5 ugglor

Comments are closed.