En vanlig dag i personalrummet

8 december, 2013
Av

20131205_114007Vi på bladet frågade en livs levande lärare om hon kunde berätta vad som egentligen försigår i personalrummet. Här är Hildas berättelse:

Ja, vad händer? Vi suckar, vi vilar, vi skämtar, vi skrattar, vi tröstar och framförallt – vi fikar!

Personalrummet är vår lekplats och kaffemaskinen vårt godis. Här finns inga regler utan vi äter sött fem dagar i veckan och har fötterna på bordet. Vi pratar om allt mellan himmel och jord med ljudet från kaffemaskinen som maler kaffebönorna i bakgrunden. Vi kommer och går i omgångar. Den första kliver in strax innan kl.08 på morgonen för att rätta några prov eller föra in resultat på Selma. Därefter kommer den/de som inte hann äta frukost hemma och tar sig snabbt en macka och kaffe. Mellan kl.10.30-12.30 är vi oftast flera som är här. Vi frågar varandra om vi läst mejlen, hur helgen har varit, klagar över hur trötta vi är men också om vad som hände på senaste personalfesten. Med andra ord, vi skojar och har kul – precis som ni elever!

Comments are closed.