Halloween party i skolan

23 oktober, 2013
Av

bild_rotFredagen den 18:de oktober var det halloween party i skolans idrottshall. Det började klockan 19:00 och slutade 23:00. Det var 8BF som fixade partyt och det var för årskurserna 6-8. Inträdet var 25 kronor och under partyt var det dansstopp och limbo. Man kunde köpa läsk, popcorn, chips och godis och det pågick också en tävling om bästa utklädnad. I denna kom Josefin 6GP trea, Elsa 6GP kom tvåa och Emil 6NV1 vann! De fick varsitt pris. De flesta på partyt var utklädda eller sminkade.

Jag tycker att de som ordnade discot borde lagt ner mer tid på lekar och tävlingar, för annars gick man bara runt och pratade (och det tröttnade man på ibland). Men annars var det såklart kul att träffa kompisar!

Det blev iallafall ganska lyckat, men efter cirka 50 minuter så blev det lite tråkigt.

Kommentarer:

  1. Oskar Forsberg - 25 oktober, 2013 11:40

    Bra text, jag skulle ha velat haft en bild från själva discot, men bra text ändå. Tyvärr tycker jag själv att discon är astråkigt och var inte där.