Förr eller senare exploderar jag

30 september, 2013
Av

forrellersenareHazel 17 år har fått cancer i ena lungan. Nu har det gått 3,5 år och hon går på behandling men kommer att få leva med det hela livet. Hon fick hoppa av skolan efter ett halvt år och hennes bästa vänner är hennes föräldrar och hon fördriver tiden med att läsa. Hennes mamma ber henne vara med i en stödgrupp för ungdomar med cancer och hon går med på det för att göra henne glad. Hon är med en gång och andra så kommer en kille vid namn Augustus. De blir kompisar med en gång och han vill vara mer än kompisar. Men Hazel får veta att hans förra flickvän dog i cancer. Hon vill inte såra honom för hon vet att förr eller senare kommer hon att dö. Sen händer många oväntade saker!

Den här boken är romantisk och sorglig. Det är en riktig tonårsroman och mästerverk och en av mina favoriter. Den är beroendeframkallande, man kan inte sluta läsa.

Kommentarer:

  1. Inez - 30 september, 2013 15:13

    Bra Klara!