Jag vill också bli pojkbandsstjärna…

7 september, 2013
Av

justin-bieber-5aFinns det en ny innebörd av ordet ”flickidol”? Du ska inte bara sjunga smöriga kärlekslåtar som går rakt in i världens tjejers hjärtan, nu ska du släppa parfym och göra en dokumentär om dig själv också (även om målgruppen för denna film redan vet vilket märke du har på kalsongerna, men inte har något emot att du visar dig i dem). Jag undrar när smyckeskollektionen, kläderna, sminket (glöm det, finns redan!), godiset (finns också…) och hudvårdsserien kommer. Det kanske bara är jag men jag upplever en vag orättvisa om att du enbart behöver ett charmigt leende, kunna sjunga någorlunda bra och ha en tvättbräda under tröjan (visst ja, photoshop finns ju), så blir du också parfymguden och fashionistan. Fast så har det ju alltid varit och är väldigt svårt att ändra på. Bara en tanke.

Comments are closed.