Sommarkänslor

13 juni, 2013
Av
Morgon
När morgonens sol genom rutan smyger, 
glad och försiktig, lik ett barn, 
som vill överraska tidigt, tidigt en festlig dag -- 
då sträcker jag full av växande jubel öppna famnen mot stundande dag -- 
ty dagen är du, och ljuset är du, solen är du, och våren är du, 
och hela det vackra, vackra, väntande livet är du!
Ur diktsamlingen "Moln" från 1922. Av Karin Boye
 

Nu är det skolavslutning igen. Jag hade kunnat skriva en lång krönika om hur jag känner inför året som väntar efter lovet. Om att börja i åttan och betygsångesten och hur ensamt sommarlovet kommer att vara eftersom alla är borta. Det skulle jag kunna göra. Men istället väljer jag att utgå från Karin Boyes dikt ”Morgon” för jag tycker att den sammanfattar livet som det känns nu.

Det är sommar. Det härliga lovet smyger sakta men säkert sig på, och sommargrönskan öppnar snart sina gröna famnar och omsluter oss. Livet ligger framför våra fötter och det enda vi behöver göra är att leva. Vi behöver inte bekymra oss om något annat än att vi måste ta vara på sommaren och leva i nuet så att den helt plötsligt inte är borta och man är tillbaka i skolbänken. Det är sommar nu, det är nu livet är härligt, det är nu man ska leva.

Kommentarer:

  1. Erika - 14 juni, 2013 17:01

    Bra skrivet! :)