Danmark axlar nu rollen som värdland för ESC

26 maj, 2013
Av

Det var en söndag natt, strax efter tolvslaget, som det avgjordes att Malmös tid som värdland är över och hela evenemanget flyttar nu till varmare breddgrader. Det vill säga 20 minuter söder ut, till våra kära vänner i Danmark. Tjejen som barfota (precis som Loreen, kan det vara en ny trend?) dansade sig till en seger heter Emmelie de Forest och är faktiskt halvsvensk, med både pappa och syskon i Sverige. Favorittippade Emmelie vann med 281 poäng, tätt följt av Azerbajdzjans 234 och Ukrainas 214. För Sveriges egen Robin Stjernberg gick det inte alls som väntat – han slutade på en fjortonde plats.

Men svenskarna kan inte sluta lägga sig i, utan förekommer som upphovsmän i hela sex låtar till. Petra Mede har hyllats av hela Europa för sin insats som programledare, dock fick hennes lille medhjälpare i greenroom bita i det surare äpplet. Hans skämt om hashtags, som ”hashtag beautiful girl” och ”hashtag Milf*” har kallats sexistiska och under livechatten på svt.se/eurovision kommenterade Sean Banan ”hashtag vad var det han Saade?”. Men i stora drag har Sverige som värdland blivit hyllade för årets upplaga av Eurovision song contest, världens största underhållningsevenemang.

*Milf: förkortning för ‘Mamma jag skulle vilja ligga med’

Comments are closed.