Smått och gott till jul!

17 december, 2012
Av

Linda in kolan i cellofan och knyt söta snören runt om, dekorativt och juligt!

Kokos- och saffranskola, perfekt som julgodis! En ljuvlig och julig kola med smak av saffran och kokos. En ny variant av en klassiker!

1 1/2 dl vispgrädde
25 g smör
1 1/2 dl strösocker
3/4 dl ljus sirap
3/4 dl kokos
1/4 g saffran, 1/2 pkt

Blanda vispgrädden, smör, socker och sirap i en tjockbottnad kastrull. Koka upp kolan och låt den koka på medelvärme tills den klarar kulprovet* eller är 120-125 grader. Vill du ha kolan hårdare kokar du den lite längre. Rosta kokosen lätt i en stekpanna.
När kolan kokat klart tar du bort kastrullen från plattan och blandar ner kokos samt saffran och rör om.
Häll över smeten i en långpanna klädd med bakplåtspapper (ca 10 x 15 cm, dubblar du receptet tar du en panna med måtten 20 x 30 cm) och låt den stelna lite grann innan du skär den i bitar.

Jag skulle rekommendera att du dubblar receptet! Dels för att det blir lättare med måtten  och dels för att kola går åt! Det går bra att dubbla receptet, men ska du tex. fyrdubbla det skulle jag rekommendera att koka i två kastruller för att det inte ska bli för mycket smet i varje kastrull.

Ha en väldigt god jul!

Comments are closed.