Välkommen tillbaka till livet, bladet!

31 augusti, 2012
Av

Sommarlovet. För några månader sedan verkade det oändligt långt och fyllt av möjligheter. Nu ligger det bakom oss, och vi får nöja oss med de skimrande minnena från en bättre tid, när vi lunkar in i gråzonen – som verkar bra mycket oändligare än sommarlovet nyss – som kallas skolan.

Under sommaren har vi journalister inte jobbat särskilt mycket. Vi har haft sommarlov, helt enkelt. Men för en vecka sedan kom vi tillbaka till vår kära skola. Något som jag hoppas att du, kära läsare, tycker är positivt är att vi nu, trots alla läxor som väntar oss, tänker ta nya tag och skriva fler texter än någonsin förut!

Så nu kan ni vänta er ny fantastisk läsning varje vecka, möjligen med ett undantag för höstlovsveckan. Och det kanske är bra att livet går tillbaka till sina gamla grå hjulspår, då lär vi oss att verkligen uppskatta de där skimrande lovdagarna. Sen finns det ju alltid helger och sovmornar. Guldkorn i gråstenen. Och så – förstås – Björnkullabladet!

Comments are closed.