Rock ‘n’ Roll will never die!

17 juli, 2012
Av

Rock of Ages är en ganska ny film som handlar om ”Sherrie” som är en tjej från Oklahoma. Hon tar en buss till Hollywood för att förvärkliga sina sångdrömmar och när hennes bagage blir stulet träffar hon ”Drew” som jobbar på den ökända rockklubben Bourbon Room. Sherrie börjar jobba där som servetris. Drew och Sherrie blir kära och den kvällen självaste Stacee Jaxx – en whiskeymarinerad rockkung – och hans band Arsenal ska spela föreslår Sherrie att Drew ska vara förband. Under kvällen sker ett missförstånd som sätter hela förhållandet på prov. Stacee Jaxx träffar den kvällen en reporter och de blir helt förälskade i varandra. Hon spelas av den svenska skådisen Malin Åkerman. Men det är inte alla som gillar rock, det står ständigt demonstranter utanför klubben med plakat och skyltar. Borgmästarparet är även emot Rock ‘n’ Rollen ”som gör livet för våra ungdomar osäkert” men borgmästarens fru verkar ha något personligt emot Stacee Jaxx?

Den här filmen utspelar sig på slutet av 80-talet då rocken var som störst. En riktig musikalfilm med mycket musik man kan sjunga med till och känner igen! Jag satt såklart och sjöng med i Hit me with your best shot, Don’t stop belivin’, I love Rock ‘n’ Roll’, We build this city

+ Bra låtar
+ Rolig
+ Feelgood-film
- De hade kunnat ta ut svängarna lite mer (det kändes inte alltid äkta)
? Enligt många recencenter speglade inte filmen det riktiga 80-talets rockhistoria men det gjorde mig ingenting!

Den här filmen får 4 av 5 ugglor av mig, och är ett riktigt lyckopiller som man blir glad av!

Comments are closed.