Turkiet

24 januari, 2012
Av

Turkiet är ett eurasiskt land som sträcker sig över halvön Anatolien i sydvästra Asien och Balkanhalvön i sydöstra Europa. Jag var där under en vecka i oktober 2011 med min familj och min kompis och hennes familj.

Vi var i Side. Det var väldigt fint där. I havet var det saltvatten som var jätteklart så vi badade minst en gång varje dag.

När vi inte badade i havet så var vi oftast vid någon av poolerna. Det fanns två pooler och de var ganska stora båda två. Den ena hade vattenrutschkana och två strömmar som man kunde åka i. Det var roligt!

När vi kom till Turkiet hade de en turkisk dag på hotellet och serverade massor av olika turkiska maträtter. Några av maträtterna smakade ganska gott och andra var inte lika goda. De hade en glassbox som man kunde gå och ta glass ifrån helt själv när man ville. Där det fanns olika glassmaker såsom choklad, jordgubbe, vanilj och ibland citron och pistage.

Kommentarer:

  1. Inez Sigvardson - 25 januari, 2012 16:54

    Gött :P