London

23 november, 2011
Av

På lovet var jag i Storbritannien för första gången.

Vi bodde på ett hotell, ”Novotel” som hade jättegod frukost.

Vi åt väldigt god mat och var på alla möjliga turistställen och kikade runt på England och dess invånare.

Första dagen åt vi på en kinarestaurang som hette ”Ping pong dim sum”. Det var jättgod mat med olika dim sum med kyckling, räkor och grönsaker. En annan dag skulle vi egentligen äta på Hard Rock Café, men det var en timmes väntetid så då gick vi istället och åt fish and chips på en riktig engelsk pub.

Vi var på Madame Tussaud och tittade på vaxkabinetten på alla kändisar. Jag tog massor med bilder t.ex. på Tom Cruise och på Julia Roberts.

Jag såg Big Ben, Greenpark och Buckingham Palace. I Greenpark sprang det jättemånga ekorrar. Det var en tjej som stod och matade en ekorre ur handen, den var så söt. Ekorrarna var inte likadana som i Sverige, de var inte rödbruna utan de var gråa.

Jag åkte också London eye och kollade på utsikten.

Jag tyckte London var fint och jag rekommenderar det!

Kommentarer:

 1. Tove - 23 november, 2011 22:01

  Vad kul att du också har varit i London. Visst är det en vacker stad?
  Jag var där i sommras och skrev då en artikel om det, så det var väldigt intressanta att läsa om vad du gjorde, eftresom att du gjort flera saker som jag inte gjorde och tvärtom. Skulle gärna vilja veta mer.
  Btw, jättebra artikel:D

  • fanny - 25 november, 2011 21:06

   Tack så mycket tove! ja det är en vacker stad :D

 2. Inez Sigvardson - 28 november, 2011 18:18

  Jätte bra Fanny, skulle också gärna vilja åka till London