Tintin och Enhörningens hemlighet

21 november, 2011
Av

Tintin och Enhörningens hemlighet är en film som handlar om journalisten Tintin. Filmens handling kretsar kring skeppet enhörningen som ägdes av en släkting till kapten Haddock (riddare Francois av Haddock som levde under kung Ludvig XIV styre).

Filmen är en actionfilm som är 1 timme och 48 minuter lång. I filmen händer en massa saker och man kastas mellan skratt och skräckblandad förtjusning. Personerna ser nästan verkliga ut men med lite konstiga proportioner. Filmen är en blandning mellan seriealbumen Tintin och Enhörningens Hemlighet och Tintin och Krabban med Guldklorna.

I filmen så hamnar Tintin på skeppet Karabodjan där kapten Haddok är kapten. På skeppet så blir Tintin jagad av massa bovar (men det blir han ju alltid). Tre gånger dör han nästan!

Filmen är bra så den får 4 ugglor av 5!

Det kommer snart en ny del…

Kommentarer:

  1. Jakob - 21 november, 2011 20:27

    Verkligen en bra film! Längtar verkligen tills den nya delen kommer ut.