Muammar al-Gaddafi är död

21 november, 2011
Av

Libyens kända diktator,  Muammar al-Gaddafi (1942-2011), är död.

Den 1 september 1969 störtade den då 27-årige Gaddafi med hjälp av andra unga officerare kung Idris och hyllades som en hjälte (vissa ser fortfarande upp till honom). Året efter publicerades Gröna Boken, som innehåller hans planer för Libyens framtid. Det står ganska klart att han inte tolererar någon som helst motståndskraft. Alla som säger emot torteras, mördas eller fängslas. På 80-talet blir hans land centrum för olika terrorgrupper och anklagas att ligga bakom olika terrorhändelser. Tio år senare ville Gaddafi skapa ”Afrikas Förenta Nationer” med sig själv som självklar ledare. Han går till och med så långt som att ge sig själv titeln ”Kungarnas kung”.  Han var också väldigt inblandad i Libens oljeaffärer, men många tyckte att det han gjorde med den viktiga varan var fel.

Men motståndet bara växte och tillslut var det så stort så att han fick fly.

Det var några NTC-soldater  (som står för National Transitional Council) som letade reda på diktatorns gömställe och dödade honom på gatan utanför hans gömställe i vad som ska ha varit skottlossning mellan soldaterna och Gaddafis anhängare.

Många undrar nu vad som ska hända med landet efter att ha levt under hans styrande i 42 år. De tre största teorierna är inbördeskrig, demokrati eller att terrorgrupperna tar över.

Gaddafi hade sju biologiska söner och en dotter med två olika kvinnor, och två adopterade flickor med samma namn (men den ena dog i en bombattack).

Gaddafi styrde Libyen från revolutionen 1969 till 20 oktober i år. Han var hatad av många.

Kommentarer:

 1. Cecilia - 21 november, 2011 11:43

  Jättebra skrivet! Du fick med mycket viktig fakta utan att krångla till det. Snyggt!

 2. Jakob - 21 november, 2011 20:50

  Bra skrivet! Det är verkligen ett stort frågetecken om Libyens framtid. Hoppas det blir demokrati!

 3. Erika Apéll - 22 november, 2011 18:23

  Jättebra! ;)

 4. Inez Sigvardson - 22 november, 2011 18:25

  Jätte bra!! Hoppas det går bra för Libyen.
  Erika trodde att han hade dottern med två olika kvinnor. Fail av Erika. :D

  • Erika Apéll - 22 november, 2011 18:25

   Men asså TACK så mycket! :D

 5. Inez Sigvardson - 22 november, 2011 18:26

  Haha varsågod. :) <3

 6. fanny - 25 november, 2011 22:39

  Super Hanna! Riktigt bra faktiskt!
  P.S. I see ya’ ;)