Strapatsen

26 september, 2011
Av

Dagen som vi alla nog haft i bakhuvudet är här, dagen då alla har chansen att visa vad de går för. Strapatsen! Alla samlas som vanligt på fotbollsplan för att hämta sin nummerlapp och musiken dunkar i bakgrunden. Sedan står några i klunga och snackar medan andra tar en uppvärmning runt plan. Starten går. Alla springer och går iväg med tanken om de jobbiga fjorton eller sju kilometerna som väntar. Men tanken finns också på sin ipod, godis, chips eller vad som än ska hjälpa fram till korven, kompisars hejahurr och målet.

En ny grej är att man fick välja mellan att springa fjorton kilometer eller ta det lite lungt på sju kilometer i sjuan till nian.

Kommentarer:

  1. Anette - 20 oktober, 2011 18:46

    Bra jobbat allihop – ni hade i allafall fint väder! :-)