Nytt schema – ja eller nej?

17 mars, 2011
Av

Nu har vi kommit tillbaka från ännu ett sportlov och hela 6:an, 7:an och 8:an bytte schema!

Varför byter vi schema efter ett litet lov som sportlovet? Det är lite konstigt tycker jag. Man borde inte byta schema för ofta! Det är så klart att vi har schemaändringar efter sommarlov eller jullov, men varför nu? Är det för att det har tillkommit och försvunnit några lärare den senaste tiden, eller var det något som inte funkade för alla? Så här säger Bo Hiort, skolans rektor:

“Vanligtvis är året indelat i 3 perioder och schemaförändringarna är styrda av slöjd och hemkunskapsbyten…den här gången berodde det på delvis de 3 perioderna och alla lärarbyten men vi vill försöka komma ifrån schemabyten”

Men vad tycker eleverna på skolan om schemabyten?

Sara 12 år säger så här:

“Det blir väldigt irriterande för att man måste hålla koll på vilket som är det gamla och det nya schemat.”

Ja, jag tycker också det blir krångligt ibland med alla schemabyten, men vi får nog stå ut!

Comments are closed.