Alla Hjärtans Dag

14 februari, 2011
Av

Alla hjärtans dag, den 14 februari, den bästa eller värsta dagen på året? Alla tycker olika, vissa hatar dagen, för mycket kärlek, blommor och hjärtan, andra älskar den, kärlek är det bästa! Idag skickar människor kort och blommor till varandra, ger varandra presenter och kramar till nära och kära. I USA är Valentine’s Day även en vänskapsdag. Men så här startade det hela…

Alla hjärtans dag kommer från att man firade helgonet Sankt Valentin under medeltiden i Frankrike och England. Den kallas därför också Valentindagen eller Sankt Valentins dag. Exakt vem Sankt Valentin var är oklart. Traditionen kom på riktigt till Sverige på 1990 talet, kanske på grund utav skolelever som uppmärksammade dagen! Dock försökte NK av kommersiella skäl få in alla hjärtans dag redan på 60-talet.

Vi på Bladet önskar er en glad Alla hjärtans dag! Sprid kärlek och vänskap!

Kommentarer:

  1. ??? - 17 maj, 2011 19:05

    <3 <3 <3 <3