9MD – This Is Hair

9 juni, 2010
Av

Varje år gör niorna som går musikinriktningen en musikal, och i år gjorde 9MD en tolkning av den kända musikalen Hair.

Musikalen Hair handlar om Claude Bukowski som blir inkallad till armén. Han åker till New York, och träffar där på ett stort gäng hippies i Central Park. Han förälskar sig i Sheila, blir vän med Berger som är hippieledaren och lär känna många nya människor på bara ett par dagar. Men så åker han iväg till kriget, och när hans vänner bestämmer sig för att hälsa på honom i Nevada där han är för tillfället uppstår en del komplikationer…

Hair är en musikal i 60-talets anda som gav oss flera kända låtar som ”Let The Sunsine In” och ”Aquarius”. Den var först en musikal på Broadway, men släpptes sedan som film 1979.

Etiketter:

Kommentarer:

  1. L♥ - 11 juni, 2010 21:56

    fint skrivet gmn ♥

  2. Siri - 18 juni, 2010 17:00

    Fint med lite fakta ;)<3