Att vara eller att inte vara sjuk…

27 maj, 2010
Av

När det är fem läxor man ska lämna in, har huvudvärk eftersom att alla skriker och har misslyckats fullständigt på matteprovet – då skulle det väl vara skönt att vara sjuk så att man får vara hemma och slappa.

Men när man är sjuk och ligger i sängen och hostar, då verkar skolan väldigt mysig. Då verkar lite mattetal mycket trevligare än att spy hela tiden eller att ha en massa kliande röda prickar.

Så vad är värst, skolan eller sjuksängen? Jag vet inte, när jag var sjuk förra veckan var läxor ett väldigt lockande alternativ, men idag hade jag gärna varit hemma. Det är nog ett litet dilemma som många skulle ha svårt att hitta en rätsida på…

Kommentarer:

  1. Anna Hedenstedt - 27 maj, 2010 08:36

    Men när det är som mest stressigt i skolan är det som en sjukdom det också. Ibland känner man att man vill ta ledigt bara för att få komma ikapp med allt skolarbete.